کارت ویزیت ابزاری برای معرفی

کارت ویزیت ابزاری برای معرفی

با سلام به همه شما همراهان عزیز. توی این مقاله می­خواهیم درمورد کارت ویزیت ابزاری برای معرفی با هم صحبت کنیم.

از اینکه مجدداً شما رو در این وبگاه می­بینم بسیار خوشحالم. امیدوارم بتونم مطالب خوب و ارزنده­ای رو برای شما عزیزان ارائه کنم.

توی این مقاله می­خواهیم درمورد کارت ویزیت با هم صحبت کنیم. اینکه چرا داشتن یک کارت ویزیت حرفه­ای برامون مهمه و در کار و کسبی ما چه تأثیری داره؟

چرا کارت ویزیت؟

همون اول اجازه بدید با یه سؤال شروع کنیم.

چرا کارت ویزیت؟

توی یه پرواز، اسفند ماه سال ۹۶ از مشهد برای یک کارگاه آموزشی می‌رفتم تهران. همیشه کارت ویزیت نمایندگی بیمه همراهمه ها، ولی نمی­دونم چرا توی این سفر همراهم نبود. کنارم یه آقای محترم و بی­نهایت خوش خلقی بود که از شواهد ظاهری و قدرت کلامش می­تونستم تشخیص بدم ایشون شخصیتی ذی نفوذ هست. زمانی که رسیدیم تهران کاملاً با ایشون دوست شدم و موقعیکه خواستیم شماره همراهمون رو به هم بدیم، ایشون کارت ویزیت شرکت خودش رو به من داد و من متأسفانه کارت ویزیت همراهم نبود. می­خواست شمارمو ذخیره کنه که تلفنش زنگ خورد و ایشون سریع خداحافظی کرد و رفت. رئیس هیأت مدیره یکی از شرکت­های لاستیک سازی غول ایران بود و من بهترین موقعیت برای برقراری ارتباط و دادن شمارم به ایشون رو از دست دادم!

این یک نمونه از مواردی هست که کارت ویزیت کلی می­تونه در برقراری ارتباط، مخصوصاً جایی که زمان معرفی کاملی در اختیار نداریم بهمون کمک کنه.

انواع کارت ویزیت

اما بعد از اینکه درمورد چرایی کارت ویزیت صحبت کردیم، بیایید و درمورد انواع کارت ویزیت هم صحبت کنیم.

کارت­های ویزیت از نظر نوع طراحی به دسته­های خیلی زیادی تقسیم بندی میشن که گفتنش اینجا به نظرم خیلی ضروری نیست. چون از یک دید دیگه قراره نگاه کارت ویزیت کنیم.

اما همین قدر بگم که شکل ظاهری کارت ویزیت از نظر روانشناسی رنگ­ها خیلی با هم متفاوتند. از نظر کاراییشون هم این شکلیه. به طور مثال کسیکه مهندس عمران هست و کارهای طراحی انجام می­ده، کارت ویزیتش باید از نظر نکاتی که در طراحی و چینش رعایت می­کنه با یه مدرس خصوصی زبان انگلیسی متفاوت باشه. امیدوارم به زودی در این باره مقاله جون داری رو براتون توی سایت قرار بدم تا بتونیم بیشتر در موردش اطلاعات بدست بیاریم.

اما کارت­های ویزیت با توجه به پیشرفت حال حاضر فضای مجازی و دنیای ارتباطات خیلی متفاوت شده.

یکی همون کارت ویزیت­های قدیمی هست که هنوزم خیلی از مشاغل دارن ازش استفاده می­کنن. کارت­هایی که روی یک کاغذ مقوایی به صورت یکرو چاپ میشه و شاید خیلی جاها بشه پیداشون کرد. اما الان کارت­های جدیدی به بازار اومده که بسیار جذاب­تر شما رو ارائه میدن.

پیشنهاد می­کنم اگه قراره کارت ویزیت شما ازین دست باشه حتماً کارتتون از جنس خوبی ساخته بشه. کارت ویزیت ما نشانگر هویت سازمانی ما هست و به شدت در برقراری ارتباطمون تأثیرگذاره. وقتی ما یک کارت با کلاس و با حال به شخصی ارائه می­کنیم که هم جنس خوبی داره و هم طراحی دل چسبی در اون بکار رفته، این کارت ویزیت ما رو یه شخص متفاوت و البته کاردان نشون میده و طرف مقابلمون راحت­تر به ما اعتماد میکنه.

اما یه دسته جدید کارت­های ویزیت، کارت­های الکترونیکی هستند. کارت­هایی که با توجه به فضای مجازی می­تونیم برای خودتون طراحی کنیم و با ارسال این کارت برای مخاطبانمون در دنیای مجازی خودمون رو از سایر افراد مجزا کنیم.

کارتی که شامل شماره تماس، محل کار، نوع فعالیت و کلی اطلاعات مفیده و حتی برای مخاطبین ما هم می­تونه به شدت جذاب باشه. هم از نظر نوع ارائه و هم اینکه چون روی گوشی شخص قرار داره می­تونه بدون اینکه فضای فیزیکی اشغال کنه همیشه در دسترس مخاطب باشه.

اما کارت ویزیت باحال و جالب دیگه، کارت ویزیت­هایی هستند که توسط سامانه پیامکی ارائه میشن. یعنی مخاطب به یه شماره خاص پیامکی رو ارسال می­کنه و براش اطلاعات کارت ویزیت ما ارسال میشه.

حالا ازتون خواهش می­کنم، همین الان بشینید و به این فکرکنید با توجه به نوع کار و کاسبی که دارید و همچنین نوع مشتریانتون، کدوم یکی از این کارت­ها می­تونه براتون مفیدتر باشه. شاید هم همش برای شما کارایی خوبی رو از خودش ارائه کنه.

ظاهر کارت ویزیت

همونطور که در بالا اشاره مختصری به ظاهر کارت ویزیت کردم، در اینجا یکم تخصصی­تر درموردش صحبت می­کنیم.

کارت ویزیت باید خاص باشه. یعنی بتونه ما و فعالیت ما رو به شکلی متفاوت برای مشتری معرفی کنه. شاید شما هم مثل من کلی کارت ویزیت عجیب و غریب دارید که صرفاً به واسطه طراحی خوبش حاضر نشدین از خیرش بگذرید و اون رو بندازید دور. خب این یه نشونه جالبه که ما هم می­تونیم ازش استفاده کنیم. یعنی کارتی رو طراحی کنیم که برای عموم مردم و مخاطبین جذاب باشه.

البته اینکه بخواهیم به صورت تخصصی یک کارت ویزیت طراحی کنیم، نیاز به آموختن مهارت­های خاصی داره که از حوصله این مقاله خارجه. ولی می­تونیم مقدماتی رو برای این کار رعایت کنیم.

به عنوان مثال من که در کار آموزش و بیمه هستم، بایستی کارتی رو طراحی کنم که المانی از کار من رو هم به مخاطبم ارائه بده. مثلاً یه ابزار آموزشی مثل کچ و تخته سیاه و یا یه چتر به عنوان حمایتگر در صنعت بیمه.

مشخصات دقیق من به گونه‌ای که برای مخاطبم جذاب باشه. مثلاً می­تونید حرفه و نام و فامیلمون رو روی کارت درج کنیم و از یه بارکد روی کارت برای آدرس و شماره تماس استفاده کنیم. البته این صرفاً یه پیشنهاد برای جذابیت کارت ویزیتمون هست.

مورد بعدی اینه که می­تونیم حتی روی کارت ویزیتمون دغدغه‌ای رو برای مخاطبمون حل کنیم. این کار رو به یه شعار تبلیغاتی خوب می­تونیم انجام بدیم.

نحوه ارائه کارت ویزیت

تا اینجا یه سری مطالبی رو ارائه کردیم و به مرور زمان سعی میکنم این مطالب رو کامل تر در اینجا قرار بدم.

یه نکته خیلی مهم در کارت ویزیت هست و اون­هم نحوه ارائه کارت ویزیته. کارت ویزیت ما هویت سازمانی و یا شخصیمونه و حتی نحوه ارائه اون به شدت می­تونه به مورد قبول واقع شدن ما از سوی مخاطب کمک کنه و حتی مخاطب رو به احترام و ارزش قائل شدن برای برندمون ترغیب کنه. کارت ویزیت ما، لباس سازمان ما هست.

اولین نکته اینه که کارت ویزیتمون رو با هر دو دست ارائه کنیم و طوری کارت رو به سمت شخص مقابلمون بگیریم که بدون نیاز به چرخوندن کارت تمام اطلاعاتمون رو با یه نگاه بتونه ببینه.

نکته دوم اینه که موقع دادن کارت به مخاطبمون، حتماً از جای خودمون بلند بشیم و ایستاده کارت رو ارائه کنیم.

لطفاً از کارت ویزیت به عنوان خلال دندان، زیرسیگاری، میز پاک کن و اینجور چیزا استفاده نکنیم.

جلسه‌ای دعوت بودم برای مذاکره به هیأتی از کره جنوبی. مسئول هیأت کره‌ای کارت ویزیت خودش رو به یکی از همکاران داد و ایشون هم رو دریافت کرد. تمام موازین ارائه کارت ویزیت رو شخص کره‌ای در کمال احترام رعایت کرد. بعد از حدود ۱۰ دقیقه دیدم همکارمون در حال بازی کردن با کارت ویزیت هست و یهو شروع کرد به کشیدن کارت رو میز و کمی خاکستر سیگار که روی میز ریخته بود رو با کارت ویزیت کره‌ای‌ها جمع کرد. نگاه عکس العمل طرف کره‌ای کردم و خب به شدت ناراحتی در چهره ایشون موج می­زد. یکی از دوستان دیگه سریع کارت رو گرفت و عذرخواهی کرد، اما متأسفانه خروجی جلسه مشخص کننده این بود که عذرخواهی هم بی فایده بوده.

ازتون خواهش می­کنیم لطفاً به این جزییات در ارتباطاتمون دقت کنیم.

جمع بندی

اما مطالب رو یکبار دیگه باهم یه مروری داشته باشیم. در مورد اهمیت کارت ویزیت صحبت کردیم و گفتیم کارت ویزیت هویت شخصی و سازمانی ما هست. درمورد انواع کارت ویزیت صحبت کردیم و قرار شد نوع کارت ویزیت متناسب با شغلمون رو پیدا کنیم.

در ادامه به ظاهر کارت ویزیت پرداختیم و مطالبی رو با هم بررسی کردیم. به زودی مطالب تکمیل­تری در این مورد رو به اشتراک با شما قرار میدم تا بتونیم ازشون استفاده کنیم.

و در آخر هم به نحوه ارائه کارت ویزیت پرداختیم.

از اینکه تا اینجا با ما همراه بودید از شما سپاسگزارم.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *