اصول پنجگانه برآورده شدن آرزوها

اصول پنجگانه برآورده شدن آرزوها

اصول پنجگانه برآورده شدن آرزوها

همه ما توی زندگیمون کلی آرزوهای ریز و درشت داریم. یه عالمه آرزو که برای رسیدن بهشون باید خیلی مسیرها رو بریم. گاهی هم با مشکلات زیادی رو برو میشیم. برای همین در اینجا اصول پنجگانه برآورده شدن آرزوها رو با شما عزیزان به اشتراک میذارم.

پیشنهاد میکنم اگر درمورد هدف گذاری علاقه مند هستی بدونی، مقاله هدف گذاری رو بخون.

اما خب برای رسیدن به آرزوها یا همون اهدافمون، یه سری اصولی رو باید رعایت کنیم. یکم اطلاعات بیشتری رو اینجا قراره با شما عزیز به اشتراک بگذارم که حتماً برای شما مفید خواهد بود.

دکتر وین دایر در کتاب “بخواهید تا داده شود” برای رسیدن به آرزوها یه سری قوانین جالب رو عنوان میکنه. در اینجا این موارد رو با شما به اشتراک میگذارم.

اصل اول: استفاده از تخیل

مهمترین بخش برای برآورده شدن آرزوها، تخیل ماست. انسان با قدرت تخیل میتونه از بسیاری از موانعی که در مسیر زندگی برای وی بوجود میاد عبور کنه.

در جایی از کتاب دکتر وین دایر یک جمله بسیار جالب دارند:

بزرگترین موهبت خداوند به شما، بخشش تخیل به شماست.

اصل دوم: بازخوانی از انتها

همه ما انسانها کلماتی را به صورت روزمره بازگو میکنیم. گاهی این بازگو کردن کلمات به صورت درونی است. البته بهتر است بگویم واگویه هایی داریم که خیلی از اوقات این تکرارها صحیح نیست. خیلی از اوقات توصیفاتی از خودمان ارائه میکنیم که به طور کامل اشتباه است.

به طور مثال شاید درمورد ثروت فقط این را عنوان میکنیم که «من فقیرم.». این جمله کاملاً اشتباه است. زیرا ذهنیت ما را در برابر مادیات نشان میدهد. در واقع این کلماتی که در ذهن ما رژه میروند، شخصیت و آینده ما را ایجاد میکنند.

«من هستم»های زندگی، باعث میشود که آنچه را که میگوییم اتفاق افتد. برای اینکه جلوی این پیشامدهای منفی را بگیریم، باید «من هستم»های زندگیمان را تغییر دهیم. یعنی ذهنیت خودمان را نسبت به آنچه هستیم تغییر دهیم.

البته این کار به شدت مشکل است. یک چالش جدی برای انجام آن وجود دارد. آن هم طناب عاداتی است که سالها در دست و پای ما گره خورده و مانع از این میشود که رشد کنیم.

اصل سوم: احساس کردن آرزو

همانطور که در قسمت قبل بیان شد، بهترین موهبت خداوند به ما تخیل است. برای برآورده شدن آرزو و رؤیاهایی که داریم باید آنرا زندگی کنیم.

در واقع رؤیاهاتو زندگی کن تا بهشون برسی. همان «من هستم» در اینجا به شدت بکار خواهد آمد. با قدرت تخیل بایستی آنچه را که در طلب آن هستیم با تمام قوای خودمان احساس کنیم.

حضرت مولانا در این باره میفرمایند:

تا در طلب گوهر کانی، کانی                      تا در هوس لقمه نانی، نانی

این نکته رمز اگر بدانی دانی                      هر چیزی که در جستن آنی، آنی

تمام این موارد با همین دو بیت قابل بیان و فهمیدن است.

اصل چهارم: توجه

همانطور که در اصل سوم بررسی شد، هر چیزی که در پی آن باشیم به آن خواهیم رسید. در اینجا یک فاکتور و مؤلفه بسیار مهم وجود دارد و آنهم توجه کردن است.

فرض کنید آرزوها مانند یک ذره بین باشند. ما همان چیزی رو میبینیم که ذره بین را روی آن قرار میدهیم. مگه میشه ذره بین رو روی یه مورچه نگه داریم و انتظار دیدن فیل رو داشته باشیم.

یکی از ارکان مهم در تحقق آرزوها و اهداف همین توجه کردن است. جهان هستی فارغ از اینکه ما چه چیزی را دوست داریم، آن چیزی را برای ما مهیا میکند که به آن بیشتر فکر میکنیم و در کانون توجه ما قرار دارد.

پس لطفاً در قالب بندی توجهاتمان یک تجدید نظر کنیم.

اصل پنجم: خواب

اما آخرین اصل خوابیدن است! بله، خوابیدن.

برای اینکه بتوانیم عاداتی را که طی سالیان زیاد در زندگی و باورهایمان بوجود آمده است را تغییر دهیم، نیازمند این هستیم که ضمیر ناهوشیار خود را مجدد برنامه ریزی کنیم. برای همین منظور یکی از بهترین حالتها خوابیدن است. البته نه زمانی که به شدت غرق خواب هستیم. زمانی که در حالت خواب و بیدار یا آلفای ذهنی قرار داریم، بهترین زمان برای تغییر عادات است. بهترین زمان برای برنامه ریزی مجدد ضمیر ناهوشیار.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.


مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *