هشت اشتباه رایج هنگام مطالعه

هشت اشتباه رایج هنگام مطالعه

خیلی از ما با توجه به تحصیل در دوران مدرسه، عادات اشتباهی در مطالعه کردن داریم. در اینجا قصد دارم به بررسی هشت اشتباه رایج هنگام مطالعه بپردازم. پس در ادامه مقاله با من همراه باشید.

اشتباهات رایج

بریم سراغ اشتباهات رایجی که در هنگام مطالعه داریم. البته بایستی بگم در اینجا به برخی از این اشتباهات که در صد بیشتری از مردم باهاشون درگیر هستند می‌پردازیم.

اشتباه اول: عدم تمرکز

موبایل و دنیای مجازی یه جورایی جزیی از زندگی روزمره همه ماهاست. به همین دلیل هم در اغلب اماکن و جاهایی که حضور داریم، گوشی تلفن همراه هم همراهمونه. 😊

اما این جناب گوشی، یکی از مهمترین عوامل حواسپرتی در هنگام کار یا مطالعه است. البته عوامل دیگه‌­ای هم تأثیرگذارند، مثل سروصدا، احساسات منفی، مکان نامناسب، نور ناکافی، رفت و آمد زیاد و کلی چیزای دیگه.

هر بار که ذهن ما به سمت چیزی پرت بشه، حدود ۲۰ دقیقه طول میکشه تا دوباره بتونه روی کاری که داشته انجام میداده متمرکز بشه. به همین خاطر سعی کنید تا جایی که میتونید از عوامل حواسپرتی دور باشید.

مثلاً تلفن همراهتون رو خاموش کنید یا لااقل در حالت بیصدا بگذارید.

اشتباه دوم: شرایط و عادات نامناسب مطالعه

دوستی داشتم که موقع مطالعه به یک سمت دراز میکشید. پتوشو مینداخت روش و تا زیر چونه­‌اش پتو رو بالا میکشید. کتابشو میذاشت جلوش و خب، شروع میکرد به مطالعه!

شاید باور نکنید، ولی ریاضی رو هم اینجوری میخوند. اونم ریاضیات دانشگاه رو!

یا پدرم! موقع مطالعه حتماً باید راه برن و خب بعد از چند دقیقه و به علت خستگی، کتاب رو میذارن کنار و میگن بقیش برای بعد…

شما هم از اینجور عاداتی دارین احیاناً؟

این عادات جزو عادات اشتباهی هستند که خیلی از ما به دلیل اینکه از عادات درست اطلاعی نداشتیم، متأسفانه درگیرشون هستیم.

بهتره همینجا بگم که بهترین حالت برای مطالعه پشت میز نشستن هست. البته هر شخصی با توجه به شرایط خودش میتونه روش مناسبی رو انتخاب کنه. به قول پزشکان عزیز، نمیشه یه نسخه رو برای همه افراد تجویز کرد.

هر حالت و عادتی که برای مطالعه دارید، ببینید آیا در اون حالت دچار خستگی، حواسپرتی، چشم درد و موارد مشابهی که مانع تمرکز بشند سراغتون میان یا نه. اگر به راحتی میتونید مطالعه کنید، خب پس عادت یا حالت مطالعه خودتون رو پیدا کردید.

اما پیشنهادم اینه که پشت میز نشینی رو هم تجربه کنید.

اشتباه سوم: نداشتن انگیزه برای مطالعه

مطالعه هم مثل خیلی از کارهای دیگه، برای انجامش نیاز به انگیزه داریم. توی این چند سالی که تدریس میکنم، هنوز ندیدم کسی از امتحان دادن لذت ببره! نمیگم همچین افرادی نیستن، میگم من ندیدم. عموماً افراد از مطالعه برای امتحان و ارزیابی فراری هستند.

یکی از مواردی که قطعاً مطالعه رو بی اثر و حتی خسته کننده میکنه، همین مورد انگیزه هست. یعنی ندونیم به چه خاطر داریم مطالعه میکنیم. یا اینکه مجبور به خوندن مبحث یا درسی واسه امتحان یا آزمونی باشیم.

اما زمانی که از مطالعه هدف داریم، خب از انجامش هم لذت میبریم.

مثلاً وقتی یه نفر برای کنکور داره آماده میشه و از این مطالعه طاقت فرسا هدف شیرینی داره که بهش انگیزه میده، خب مطالعه براش آسون میشه. زمانیکه یک کتاب رو به دست میگیریم و شروع به مطالعه میکنیم، اگر بدونیم چه فایده ای از این مطالعه نصیب ما خواهد شد، خب به شدت کار ما راحت تر میشه.

پس وقتی یک کتابی رو برای مطالعه در دست میگیریم، به انگیزه‌های انرژی بخش خوندن اون کتاب فکر کنیم.

اینجا میتونید یک سری به مقاله هدف گذاری بزنید.

اشتباه چهارم: مطالعه با خستگی

ذهن و جسم کاملاً روی هم تأثیر دارند. گاهی از نظر ذهنی خسته میشیم و میبینم همین عاملی میشه که از نظر جسمی هم خسته به نظر بیاییم و البته برعکسش هم صادق است.

زمانی که خستگی داریم، حالا جسمی یا ذهنی، اصلا زمان مناسبی برای مطالعه نیست. این خستگی باعث میشه نتونیم تمرکز کافی داشته باشیم و همین هم جلوی یک مطالعه مؤثر رو میگیره.

یعنی وقتی رانندگی طولانی مدتی داشتیم، اصلا مطالعه کردن توصیه نمیشه. یا بعد از یک فوتبال با حال یا فوتسال مهیج یا هر ورزش خفن دیگه­‌ای که برامون خستگی به همراه داشته، مطالعه خوب نیست.

اشتباه پنجم: مکان نامناسب

حتماً برای شما هم پیش اومده که یه جاهایی جو گیر بشیم و بگیم میخوام مطالعه کنم. مثلاً میریم مسافرت و چندتا کتاب با خودمون برمیداریم که بخونیمشون. زمانی هم که برمیگردیم، میبنیم حتی لایه یه کتاب رو هم باز نکردیم!

به قول حضرت حافظ که میفرمایند:

با خرابات نشینان ز کرامات ملاف                     هر سخن وقتی و هر نکته مکانی دارد

خب برای مطالعه هم باید یه آدابی رو در نظر بگیریم. همونطور که اشاره شد، بهترین مکان برای مطالعه میز تحریر هست. اما گاهی هم در جاهای دیگه به مطالعه مشغول میشیم.

البته به نظر من اینکه همیشه کتابی همراه داشته باشیم خیلی خوبه. این کتاب میتونه فیزیکی باشه، یا اینکه توی گوشیمون کتاب داشته باشیم. اما اگر جایی مشغول مطالعه میشیم و میبینم که نمیتونیم تمرکز کافی داشته باشیم، ادامه دادن خوندن پیشنهاد نمیشه.

این بهم خوردن تمرکز خیلی جاها میتونه اتفاق بیفته. مطب دکتر، هواپیما، صف انتظار و کلی جاهای دیگه که میتونه بجای یک مطالعه مؤثر، برامون دردسر ساز بشه.

لطفاً توی این مورد جوگیر نشیم😊 .

اشتباه ششم: مطالعه شب امتحان

خیلی از دانش آموزان یا دانشجویان (مدیونید فکر کنید خودم جزو این دسته از دانش آموزان و دانشجویان بودم! 😊) همه درساشون رو واسه شب امتحان میزارن. این حجم زیاد مطالب برای یادگیری در یک بازه زمانی کوتاه، هم خسته کنندست و هم اینکه با سرعت به فراموشی سپرده میشه.

خیلی اوقات شب امتحان حتی بیدار خوابی رو هم به خودمون تحمیل میکنیم. جالبه بدونید مغز برای اینکه خوب بتونه مطالب رو دسته بندی کنه نیاز به استراحت داره. به همین دلیل هم باید بعد از مقداری خوندن برای ساماندهی مطالب به مغزمون استراحت بدیم.

اینکه حجم انبوهی از مطالب رو برای شب امتحان بگذاریم، خودش به شدت باعث استرس میشه. در نتیجه این استرس، میزان تمرکز و یادگیری هم به شدت کاهش پیدا میکنه. البته این اصلاً خبر خوبی نیست.

اشتباه هفتم: خط کشی‌های نامناسب

منظور از خط کشی‌های نامناسب چیه؟ الان براتون توضیح میدم.

خیلی از کسایی که مطالعه میکنند، عادت دارند زیر کلماتی که به نظرشون مهم هست رو خط بکشند. خب در نگاه اول این یک کار و عادت خوبه. چون ظاهراً به مرور کمک میکنه.

البته خب نمیگم خیلی بده. به مرور هم کمک میکنه. اما به شرطی که این خط کشی ها چند تا ویژگی داشته باشه.

اول: نباید زیر همه کلمات کتاب رو خط کشید!

بله، درست خوندید. بسیار دیدم کسانی رو که زیر تمام کلمات یک کتاب خط میکشن. یا حتی دورش رو دایره میکشن. خب این شکلی که دیگه برای مرور باید باز هم کل کتاب رو خوند!

خط کشیدن برای اینه که بتونیم مرور انجام بدیم. اما وقتی کل کلمات رو بعنوان عبارات و نکات مهم تلقی میکنیم، خب این دیگه نمیتونه توی مرور کمکمون کنه. حتی باعث بدتر شدن اوضاع و گیج شدنمون هم میشه.

برای این که نکات مهم رو مشخص کنیم، نهایتاً بایستی زیر کلمات مهم خط بکشیم. نه اینکه زیر تمام کلمات و جملات رو خط خطی کنیم.

دوم: پیدا کردن کلمات کلیدی

یعنی همونطور که گفتم، فقط زیر کلمات کلیدی که در متن وجود داره خط بکشیم. اینکار هم سرعت مطالعمون رو افزایش میده، هم موقع مرور دیگه گیج نمیشیم.

البته از خط کشیدن برای اینکه سرعتمون کم نشه، یک راه حل بهتر هم هست. اینکه اون پاراگراف یا خطی که برامون مهم هست رو با یک علامت مشخص کنیم.

هنوز یه کار باحال و البته بسیار مفید دیگه، خلاصه کردن مطالبی هست که میخونیم. مثلاً یک پاراگراف مهم هست. این پاراگراف رو بعد از خوندن، به زبان خودمون خلاصه نویسی میکنیم و در حاشیه کتاب یادداشت میکنیم.

اشتباه هشتم: نداشتن مرور

این اشتباه بسیار بسیار وحشتناک هست. چون مطالعه بدون مرور محکوم به فراموشی هست. برای مرور کردن روشهای بسیار زیادی وجود داره. اما یکی از بهترین روشها رعایت الگوی زیر هست.

بر اساس تحقیقات علمی دانشمندی به نام آقای هرمان ابینگ هاوس، بیشترین میزان فراموشی در اولین دقایق بعد از مطالعه رخ میده. پس برای جلو گیری از این روند فراموشی، الگویی رو در نظر میگیریم. مرور بلافاصله بعد از پایان مطالعه. یک روز بعد. سه روز بعد. یک هفته بعد و یک ماه بعد از مطالعه.

این الگو باعث میشه به شدت میزان فراموشی کاهش پیدا کنه.

به زودی در مورد روش خلاصه برداری برای مرور هم براتون مقاله‎‌ای رو قرار میدم.

امیدوارم از این مقاله استفاده کرده باشید.

پیروز، موفق و فراتر از من باشید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *