در همایش جادوی بیان چه گذشت؟

در همایش جادوی بیان چه گذشت؟

دوست عزیزم، سلام. با هم اینجاییم تا ببینیم در همایش جادوی بیان چه گذشت؟

قبل از هر چیزی بابت اینکه این گزارش رو مطالعه می‌کنید، به شما تبریک میگم و امیدوارم شما هم مثل من دغدغه پیشرفت و آبادانی شهر و کشورمون رو داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنم این مطلب رو تا انتها بخونید، چون یه سورپرایز ویژه در انتظار شماست.

اولین پنجشنبه آخرین ماه تابستون سال ۹۸، اولین همایش جادوی بیان در شهرستان گناباد بعد از کلی برنامه ریزی برگزار شد. به طور قطع ۷ شهریور یکی از بیاد ماندنی‌ترین روزهای زندگیم هست تا به امروز و از همه عزیزانی که تو این همایش شرکت کردند و یا برای بهتر برگزار شدنش تلاش کردند، خیلی متشکرم.


شروع همایش

طبق قولی که داده بودیم، رأس ساعت ۱۷ آماده شروع همایش بودیم. اما با توجه به اینکه سه نفر داخل سالن بودند! گفتن بمونیم تا بقیه هم بیان، برنامه ساعت ۱۷ و ده دقیقه شروع شد.

اولش قرآن و سرود ملی و بعد هم شروع برنامه.

در همون ابتدای همایش فکر کنم همه متوجه شدن به همایشی اومدن که با بقیه همایش‌ها متفاوته. شاید به همین دلیل در همون سالن و بالافاصله بعد از اتمام همایش، ۶ نفر از عزیزان شرکت کننده، در کارگاه جادوی بیان ثبت نام کردند.


کلیات همایش

همایش جادوی بیان در دو قسمت برگزار شد. در قسمت اول که یک و نیم ساعت طول کشید، درمورد اهمیت کسب مهارت کلی صحبت کردیم. بعد از اون با بررسی روش‌های نهادینه کردن یک مهارت در خودمون آشنا شدیم.

می‌تونید محصول صوتی و اسلایدهای همایش رو با تخفیف نود درصدی رونمایی از اینجا تهیه کنید.


پنج مؤلفه کسب مهارت:

بیایید اینجا پنج مؤلفه‌ای رو که جاش کافمن برای کسب مهارت ارائه میکنه باهم بررسی کنیم.

مورد اول: زمان

توی همایش درباره مدیریت زمان صحبت کردیم. اینکه در جامعه امروز با وجود کم بودن زمان که خیلی‌ها باهاش درگیر هستیم، چگونه مدیریت درستی برای زمان داشته باشیم؟ به نظرم یکی از جالبترین قسمت‌های همایش همینجا بود. چون از چهره اکثر عزیزان میشد فهمید چقدر براشون دغدغه بوده.

مورد دوم: تمرین درست

دومین مورد، تمرین درست هست. خیلی از ما فکر می‌کنیم داریم کاری رو درست انجام میدیم. در صورتیکه بعد از یه مدت متوجه میشیم از اساس اون کار رو اشتباه انجام دادیم. در نتیجه موقعی که می‌خواهیم اصلاحش کنیم به شدت با مشکل روبرو میشیم.

تو این قسمت شعار همیشگی زندگیم رو برای عزیزان مطرح کردم که توی زندگی خودم به شدت مفید بوده.


گنجهایی که امروز بدست آورده ام، حاصل رنجهایی است که دیروز کشیده ام.
شعار فراتر از من

درمورد مسیر عصبی صحبت کردیم. چیزی که با استفاده از اون می‌تونیم آدم با استعدادی بشیم!!

میتونید مسیر عصبی رو از اینجا تماشا کنید.

مورد سوم: بازخورد گیری

اما یکی از بخشهای مهم در مسیر رشد و یادگیری مهارت جدید، بازخوردگیری هست. یعنی اینکه مدام به گذشته برگردیم و ببینیم آیا مسیر رو درست داریم طی می‌کنیم یا اینکه جایی اشتباه رفتیم.

ژاپنی‌ها به این الگو میگن کایزن. یعنی بهبود مستمر. یعنی هر روز بهتر از روز قبل باشم.

امام موسی کاظم (ع) در این مورد می‌فرمایند:


حدیثی از امام موسی کاظم (ع)

مورد چهارم: حفظ انگیزه

یه نکته‌ای بزارید اینجا بهتون بگم. اینکه قرار نیست همیشه انرژی و انگیزه بالایی داشته باشیم! تعجب کردید؟

این یک واقعیت هست. همه ما انسانها یه روزایی بی حوصله هستیم. بعضی‌ها بیشتر و بعضی‌ها کمتر.

اما یه سری حال خوب کن‌ها داریم. مثل اینکه برای آموزش دیدن برنامه‌ریزی زمانی و مالی داشته باشیم. یا اینکه یه لیست بنویسیم از چیزایی که فکر کردن بهشون حالمون رو خوب می‌کنه و هر وقت بی‌حوصله‌‌ایم نگاه این لیست کنیم.

حتی می‌تونیم افرادی رو در دایره ارتباطیمون اضافه کنیم که گشتن با اون‌ها حالمون رو خوب می‌کنه. جیم ران در این مورد صحبت قشنگی داره.


جیم ران
جیم ران

مورد پنجم: سوتی‌ها

یکی از رایجترین اشتباهات در مسیر یادگرفتن یک مهارت، جوگیر شدنه. اینکه هنوز به یک مهارت مسلط نشدیم و میریم سراغ مهارت بعدی. پس زمانی که می‌خواهیم یک مهارت رو یاد بگیریم نیاز به این داریم که روی اون مسلط بشیم و بعد بریم سراغ مهارت بعدی.

تا اینجا قسمت اول همایش بود. در قسمت دوم که خیلی کار عملی داشتیم، به جعبه ابزار مهارتی پرداختیم. مهمترین عضو این جعبه ابزار هم فن بیان بود.

توی این قسمت کارگاه که یک و ساعت و نیم بود، به این موارد پرداختیم. شش موردی که خطیب یا سخنران باید بهش توجه کنه تا کلامی تأثیرگذار داشته باشه.

مورد اول: لحن

هر کلمه یک بار معنایی داره. بشین، بفرما، بتمرگ هرسه یه معنی رو میرسونه. ولی نوع بیانشون با هم متفاوته. البته این مثال زیاد به لحن شاید ربط نداشته باشه. اما میخوام بگم کلمات قدرت بسیار زیادی در برقراری ارتباط دارند.

نوع خوانش و بیان کلمات لحن رو در پی داره. اینکه حجم و تن صدامون رو در یک جمله روی کدوم کلمه قرار بدیم؟

این تأکید روی کلمه به شدت میتونه برامون جالب باشه و نوع کلام رو مشخص کنه.

مورد دوم: ارتباط چشمی

ارتباط چشمی یعنی زمانی که با یک نفر صحبت می‌کنیم، علاوه بر زبانمون، چشم‌هامون هم باهاش در ارتباط باشه. بتونیم باهاش ارتباط چشمی بگیریم و با اینکه یه احساس خوبی رو بهش منتقل کنیم.

مورد سوم: محتوا

خب این قسمت، یعنی محتوا میتونه مهمترین رکن یک سخنرانی باشه. اگر قراره توی یک جلسه درمورد راهکارهای پیشگیری از تنش در خانواده صحبت کنیم، نمی‌تونیم به مفاهیم فیزیک کوانتوم بپردازیم. یا برعکس.

بقول معروف، هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

مورد چهارم: حرف کم نیاریم

اینکه حرف کم نیاریم به هوش کلامی مربوط میشه. به این وسیله می‌تونیم توی هر جمعی بدرخشیم. شاید براتون پیش اومده یه کسی بهتون حرفی زده و فرداش گفتید کاش فلان جمله رو می‌گفتم تا با خاک یکسانش کنم. به این دقیقاً میگن هوش کلامی. یکی از راه‌هایی که توی همایش درمورد اون صحبت شد، بحث تندگویی هست.

تندگویی یعنی یه کلمه رو در نظر بگیریم و برای یک تا سه دقیقه به سرعت درموردش صحبت کنیم. همین الان شما هم می‌تونید این رو امتحان کنید.

مورد پنجم: ترس از سخنرانی

می‌دونستید طبق تحقیق دانشگاهی در آمریکا، اولین ترس مردم دنیا ترس از سخنرانیه؟ حتی بالاتر از ترس از مرگ!

تا حدی توی این همایش درمورد ترس از سخنرانی صحبت شد. البته زیاد نتونستیم صحبت کنیم. چون یک مبحث مفصل عملی و کارگاهی هست که به امید خدا توی کارگاه جادوی بیان درموردش صحبت خواهیم کرد.

مورد آخر: خلاقیت در صحبت کردن

آخرین مورد هم به خلاقیت در سخنرانی اختصاص داشت. یعنی توی برخوردهای روزانه کلی میشه از خلاقیت استفاده کرد. به طور مثال با همه یکجور احوالپرسی نکنیم. یا هر روز صبح در مواجه با خانواده عزیزمون، با ادبیاتی جدید و جالب احوالپرسی کنیم. روز رو بهشون بیدار باش بگیم.

میتونید محصول صوتی همایش رو با تخفیف نود درصدی رونمایی از اینجا تهیه کنید.


کارهای عملی همایش

همایش برای تقویت و بهبود فن بیان برگزار شد. پس لازم بود عده‌ای بیان و صحبت کنند. همینجوری هم شد. در ابتدای جلسه دوم چهار نفر اومدن روی صحنه و صحبت کردند. البته در جریان جلسه دوم، چند نفر دیگه از عزیزان هم آمدند و سخنرانی کوتاهی انجام دادند.

در آخر همایش همین عزیزان رو دوباره روی صحنه دعوت کردیم، همه بالاتفاق میگفتن این دفعه بسیار راحتتر دارند صحبت می‌کنند. چون تمرین هر چند کوچکی انجام دادند.

یک کار گروهی هم انجام دادیم. شرکت کنندگان به گروه‎‌های کوچک دسته بندی شدند و همه برای ۳۰ ثانیه صحبت کردند.


پایان همایش جادوی بیان

در انتهای همایش هم چند نفر از شرکت کنندگان در همایش از تخفیف همایش استفاده کردند و در کارگاه جادوی بیان ثبت نام کردند. به زودی از این عزیزان هم خبرهای خوبی خواهیم شنید.

در انتها از شرکت کنندگان سوالی پرسیدم که از شما هم این سوال رو می‌پرسم.

هزینه خرید یک دست کت و شلوار معمولی چقدر هست؟

دوستان بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان نرخ دادند که به نظرم درسته.

یک کت و شلوار چه مدت زمانی برای شما کار خواهد کرد و چند جا می‌تونید اون رو بپوشید؟

کمی لطفاً به این سوال فکر کنید.

و اما نکته. چند جا تا حالا از اینکه نتونستید خوب صحبت کنید آسیب دیدید؟

یک کت و شلوار ۵ سال دیگه کجاست و مهارتی که از سخنرانی و خوب صحبت کردن بدست می‌آورید کجا خواهد بود؟

تا حالا پول چند دست کت و شلوار رو الکی برای چیزهایی که می‌تونستیم کمی بعد از داشتن لذت ببریم دور ریختیم؟

مبلغ سرمایه گذاری برای کارگاه عملی جادوی بیان تنها اندازه یک دست کت و شلوار هست که البته در حال حاضر می‌تونید از تخفیف رونمایی به مبلغ ۳۰۰ هزار تومان استفاده کنید.

شما هم اگر دوست دارید مهارت سخنوری و فن بیان خودتون رو تقویت کنید، میتونید همین الان از طریق کلیک روی کلمه «جادوی بیان» اطلاعات مربوط به کارگاه رو مشاهده کنید. یک مطالعه هست، چیزی از دست نمیدی. از همین الان خودت رو از دیگران متمایز کن و جلو بنداز.  

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *